نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
پیشگیری

پیشگیری از احتکار و کنترل قیمت تجهیزات پزشکی در بازار

۱۳۹۷-۰۹-۳۰ / ۰۹:۲۱

رییس اداره فناری اطلاعات تجهیزات پزشکی گفت: مهم‌ترین اهداف سامانه آنلاین، پایش وضعیت توزیع، نظارت بر عادلانه بودن آن، پیشگری از احتکار و خروج غیرمجاز کالا از زنجیره تامین، ممانعت از ورود اقلام غیرمجاز و کنترل قیمت در بازار است.

مهندس رویا شهبازی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات اداره کل تجهیزات پزشکی در راستای شفاف سازی روند تخصیص ارز رسمی به تولید کنندگان، گفت: به منظور اجرای بند ۱ و ۶ مصوبات جلسه ستادی اقتصادی دولت ابلاغی مورخ ۱۸ مرداد ماه جاری، سامانه توزیع تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز رسمی پس از برگزاری نشست‌های مشترک با حضور مسئولین وزارت بهداشت، انجمن و اتحادیه‌های تامین کننده جهت پایش فرآیند تامین و توزیع کالاهای اساسی تا مصرف‌کننده نهایی، طراحی و پیاده‌سازی شد.

وی در ادامه افزود: این کالاها شامل تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی ضروری، قطعات یدکی و مواد اولیه‌ای است که بعد از تامین ارز توسط شرکت‌های مجاز،   وارد گمرکات جمهوری اسلامی ایران شده و در نهایت در انبارهای شرکت‌های تجهیزات پزشکی قرار گرفته است.

شهبازی تصریح کرد: کالاهای تجهیزات پزشکی براساس ماهیت کالا بصورت مستقیم و یا از طریق توزیع کننده مجاز، به مراکز درمانی، بیمارستان، آزمایشگاه‌ها، مراکز دندانپزشکی، داروخانه‌ها و یا مصرف کننده نهایی تحویل داده می‌شوند.

رئیس اداره فناوری اطلاعات تجهیزات پزشکی افزود: شرکت‌های تجهیزات پزشکی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، مکلف هستند در زمان توزیع و عرضه کالا مشخصات فاکتورهای فروش خود را در سامانه توزیع وارد کنند.

به گفته وی، تمامی اطلاعات ضروری همانند نام، مشخصات کالا، تعداد و مبلغ ترخیص شده کالا که با ارز رسمی بوده، برای تامین کنندگان بصورت فهرست‌وار مشخص شده است، لذا شرکت فقط با درج تعداد کالا و انتخاب مرکز درمانی می‌تواند مشخص کند که به مراکز درمانی، آزمایشگاه‌ها، مطب و دیگر موارد چقدر از کالای مذکور تحویل داده است.

شهبازی خاطرنشان کرد: در این سامانه یک سیستم انبار مجازی ایجاد شده که به محض درج اطلاعات توزیع کالا و تحویل به مراکز درمانی، تعداد کالای موجود در انبار مجازی شرکت کاهش و تعداد آن به کارتابل مرکز دریافت کننده افزوده می‌شود.

وی همچنین گفت: گزارش‌های موجودی انبار به دانشگاه‌های سراسر کشور اعلام می‌شود تا کمبودی در هیچ یک از نقاط کشور وجود نداشته باشد و این گزارش برای پیش بینی و جلوگیری از کمبودها کمک بسیار شایانی می‌کند.

رئیس اداره فناوری اطلاعات تجهیزات پزشکی از مهم‌ترین اهداف این سامانه را، پایش وضعیت توزیع، نظارت بر عادلانه بودن آن، پیشگری از احتکار، مقابله با خروج غیرمجاز کالا از زنجیره تامین، ممانعت از ورود اقلام غیرمجاز به زنجیره تامین و در نهایت کنترل قیمت در بازار ذکر کرد.

شهبازی تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که در این سامانه ثبت می‌شود تعداد ورود، توزیع و مصرف هر کالا در بازار مشخص می‌شود و شرکت‌های تامین‌کننده بر اساس تعداد کالای اظهارشده در سایت می‌توانند نسبت به توزیع آن اقدام کنند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه این موضوع موجب پیشگیری از قاچاق، احتکار و ارایه اطلاعات نادرست درباره میزان دارایی انبار کالا در کشور می‌شود، گفت: سامانه فعلی در حال ارتقا است و از این پس تمامی توزیع کنندگان و اصناف نیز به چرخه پایش افزوده می‌شوند که در سراسر کشور مشخص شود کالایی که مراکز درمانی یا موسسات پزشکی یا مصرف کننده دریافت کرده،  از کدام توزیع کننده و با چه قیمتی دریافت کرده است.

‌انتهای پیام

‌‌‌‌‌‌‌‌‌
منبع: ایسنا
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=70907

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است عملکرد رنو تلیسمان در تست گوزن چگونه است - فیلم خودروسازی در اولویت تحریم عرضه هاوال H۶در آبان ماه
پیشین