نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
واکنش

واکنش وزیر صنعت به حواشی موضوع افزایش قیمت خودرو

۱۳۹۷-۰۹-۲۸ / ۰۹:۳۴

روز یک شنبه در جلسه ای که در خصوص بررسی وضعیت افزایش قیمت خودرو و همچنین وضعیت کلی این صنعت و تعهدات معوق خودروسازان برگزار شد اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس و برخی دیگر از نمایندگان خانه ملت با وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون حقوقی ریاست‎جمهوری، مدیران‌عامل ایران‎خودرو و سایپا، مدیرعامل سازمان حمایت، مدیران وزارت صنعت و نمایندگان سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی کل کشور به گفت و گو پرداختند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روز یک شنبه در جلسه ای که در خصوص بررسی وضعیت افزایش قیمت خودرو و همچنین وضعیت کلی این صنعت و تعهدات معوق خودروسازان برگزار شد اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس و برخی دیگر از نمایندگان خانه ملت با وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون حقوقی ریاست‎جمهوری، مدیران‌عامل ایران‎خودرو و سایپا، مدیرعامل سازمان حمایت، مدیران وزارت صنعت و نمایندگان سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی کل کشور به گفت و گو پرداختند.
به نقل از سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو، در این جلسه وزیر صمت توضیح داد که موضوع افزایش قیمت خودرو به دوره وزارت وزیر قبلی بر می گردد و بر اساس فرمولی که در شهریور ماه پیش‎بینی شده است، خودروهای بالای 45میلیون‌تومان با ۵درصد زیر قیمت بازار عرضه خواهند شد و در پیش‎فروش بعدی ۵درصد کاهش قیمت خواهیم داشت تا در نهایت به یک قیمت متعادل بین کارخانه و بازار برسیم. از آنجا که ماه گذشته خودروها با کاهش تولید مواجه شده اند امکان پیاده سازی این فرمول محیا نبود اما اکنون با توجه به اینکه عرضه و تولید خودرو افزایش یافته به نظر می رسد که زمان پیاده سازی فرمول فوق رسیده است. در صورت پیاده سازی امید می رود هر چه زودتر تیراژ تولید خودروها به حالت قبل برگشته و بدهی خودروسازان نیز پرداخت شود.

جلسه خودروسازان با معاون اول
در جلسه روز یکشنبه رضا رحمانی توضیح داد که کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل فعلی فعالان صنعت خودروسازی است و امید می رود که با کمک و به دستور معاون اول رئیس جمهور هرچه زودتر در این خصوص به صنعت خودروسازی کمک شود. بر اساس بسته پیشنهادی ای که برای کمک به صنعت خودروسازی طراحی شده انتظار می رود که در بلندمدت مشکلات صنعت خودرو به‎طور اساسی برطرف شود. رویکرد حمایتی درنظر گرفته شده در این بسته سبب افزایش تولید و کیفت و همچنین تعادل سازی قیمت تولیدات داخلی خواهد شد.

تشکیل کارگروه بررسی قیمت خودرو
همچنین در حاشیه برگزاری این نشست، سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس اظهار داشت: تا زمانی که قیمت‌های جدید اعلام نشود، خودروسازان حق افزایش قیمت محصولات تولیدی خود را ندارند. چراکه اعلام قیمت‌ها باید براساس روال و قاعده باشد و افزایش قیمت محصولات به‌صورت خودسرانه قانونی نیست. عده ای از عدم اجرای تعهدات و افزایش قیمت خودسرانه محصولات سایپا و ایران خودرو شاکی بوده و شکایت خود را به کمیسیون اصل 90 رساندند. بر این اساس مقرر شده است تا تحویل تعهدات معوق در اولویت خودروسازان قرار بگیرد و براساس قراردادهای منعقد نسبت‌به تعهدات خود عمل کنند.

برای صنایع دیگر هم نسخه بپیچید
در این نشست هاشم یکه‎زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در پاسخ به انتقادات نمایندگان مجلس از وضعیت کلی این صنعت و افزایش قیمت‌هایی که این شرکت روی محصولات خود اعمال کرده است، اظهار داشت: با وجود تمام انتقاداتی که به ما وارد می شود اما ما همچنان خواستار همکاری با مجلس و دولت می باشیم اما خوب است که مشکلات درونی و بیرونی خودروسازان و قطعه سازان نیز در نظر گرفته شود و تنها به موضوع افزایش قیمت خودروها توجه نشود.
یکه‎زارع با بیان این‎که در 4دهه گذشته تولید ناخالص کره جنوبی بالغ‌بر 52میلیارد دلار و تولید ناخالص ایران 78میلیارد دلار بوده است، گفت: «اما امروز این رقم برای ایران 411میلیارد دلار وبرای کره 1411میلیارد دلار است، بنابراین هرچند نسخه‎پیچی شما برای صنعت خودرو خوب است، اما بیایید برای توسعه صنایع دیگر نیز دست به کار شوید و عملکرد آن‎ها را نیز ارزیابی کنید.»
وی همچنین عنوان کرد که ایران خودرو تا خردادماه سال جاری هیچ گونه تعهد معوق نداشته و 140 هزار دستگاه خودروی معوقی که این شرکت متعهد به تحویل آن ها شده مربوط به بعد از خردادماه است. ایران خودرو در تلاش است تا از این تعداد خودرو 30هزار دستگاه را امسال تحویل داده می‎شود و برای مابقی نیز برنامه‎ریزی بر این است که تا سه‌ماهه اول سال دیگر دعوت‎نامه‎ها ارسال شود.

زیان روزانه 25 تا 30 میلیارد تومانی خودروسازان
محمدرضا سروش، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز با اشاره به مشکلاتی که این صنعت به آن مبتلا است، گفت: افزایش قیمت 70 تا 240درصدی مواد اولیه صنعت خودروسازی سبب شده که این صنعت با وجود ثابت ماندن قیمت ها در روز، زیان 25 تا 30میلیاردی را متحمل شود. به علاوه نقدینگی نیز در حدود 8هزارو200میلیاردتومان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
سروش همچنین در پایان یادآور شد که خودروسازان ناچار اند که خودروهای تولیدی خود را به صورت قطره چکانی راهی بازار کنند چرا که نبود قطعات سبب شده که خودروها ناقص تولید شده و آماده تحویل نباشند. باید در نظر گرفت که عدم تحویل به موقع خودروها با توجه به سود تاخیر برای خودروسازان نیز زیان ده است و بنابراین هیچ خودروسازی تمایل ندارد که خودروهای خود را در صورت آماده بودن به مشتریان خود تحویل ندهد. در طی 10 روز گذشته میزان تولید خودرو حدودا 20 درصد افزایش یافته و امید می رود که بخش عمده تعهدات سایپا تا پایان سال به مشتریان تحویل داده شود.
منبع: خودروبانک
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=70833

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است الزام استفاده از کارت سوخت خودروها از اول دی ماه خودروی جدید DS7 کراس‌بک سرانجام به ایران رسید - قیمت واکنش وزیر صنعت به حواشی موضوع افزایش قیمت خودرو
پیشین