نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
نوشدارو

نوشدارو بعد از مرگ سهراب

۱۳۹۷-۰۲-۲۵ / ۱۰:۱۸

شنبه گذشته برخی از رسانه‌ها از احضار مدیران ایران‌خودرو و سایپا به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت به کمیسیون صنایع مجلس برای ارائه توضیحاتی در مورد افزایش قیمت‌ها خبر دادند.

طی یک ماه گذشته علاوه‌بر شرکت‌های خودروساز بخش خصوصی که اقدام به افزایش 10 میلیونی محصولات تولیدی خود کردند، دو خودروساز بزرگ کشور نیز درصد قابل توجهی به قیمت خودروهای خود افزودند. این در شرایطی است که تولید‌کنندگان افزایش نرخ ارز را دلیل اصلی صعودی قیمت‌ها خوانده‌اند.

در پی این اقدام خودروسازان، حالا کمیسیون صنایع مجلس مدیران دو خودروساز بزرگ کشور و وزیر صنعت را برای بازخواست در مورد افزایش قیمت‌ها احضار کرده است. آنچه مشخص است، کمیسیون صنایع تنها قصدش بررسی دلایل افزایش قیمت‌هاست؛ به‌طوری‌که به گفته اکبری، رئیس کمیسیون صنایع مجلس، پس از بررسی دلایل خودروسازان، این کمیسیون در مورد دلایل افزایش قیمت خودرو اعلام نظر خواهد کرد. چندی پیش خبرگزاری تسنیم در مورد دلایل احضار خودروسازان و وزیر به مجلس تاکید کرده بود که نمایندگان کمیسیون صنایع معتقدند یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو، نرخ تورم و نوسانات نرخ ارز است که باید این دو موضوع از همدیگر تفکیک داده شود و تاثیر آنها بر قیمت تمام‌شده یک خودرو مورد ارزیابی قرار گیرد. آنها تاکید دارند که در مقطعی شرکت‌های خودروساز از توانمندی داخلی و استفاده از قطعات ساخت داخل صحبت می‌کنند؛ اما وقتی ارز گران می‌شود قطعات وارداتی را بهانه کرده و اقدام به افزایش قیمت‌ها می‌کنند که این رفتار برای ما علامت سوال دارد. باید ارزبری خودروها نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گیرد تا تکلیف مردم مشخص شود. اما با انتشار اخبار مربوط به احضار‌های اخیر، برخی رسانه‌ها جو کاهش قیمت برخی از خودروها را با وساطت مجلسی‌ها به راه انداخته‌اند که همین امر بار دیگر بخشی از مشتریان را برای خرید، دودل کرده است. به‌طوری‌که برخی خریداران بلاتکلیف بعد از ورود مجلس به این مساله انتظار کاهش قیمت‌ها را دارند. اما تجربه نشان داده که دخالت مجلسیان در برخی از امور خودروسازان از جمله قیمت نه‌تنها تاکنون باری از دوش مصرف‌کننده برنداشته بلکه بازار را نیز برای مدتی بلاتکلیف کرده است. هم‌اکنون نیز کمیسیون صنایع اعلام کرده که تنها قصدش شفاف‌سازی افزایش قیمت‌ها است، اما تاکیدی بر اقدامات اجرایی بعدی نکرده است. همین موضوع در مورد خودروهای وارداتی نیز صدق می‌کند به‌طوری‌که با ورود دیوان عدالت اداری به تعرفه‌های خودرو نه‌تنها رای این دیوان اجرا نشد، بلکه بسیاری از مشتریان و نمایندگی‌ها را بلاتکلیف کرد. در این راستا فعالان صنعت خودرو معتقدند که اگر مجلس فی‌الواقع خواستار حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان است، راه‌حل آن رفت و آمد مدیران و وزیر بعد از تحقق افزایش قیمت‌ها به مجلس نیست، بلکه باید قبل از اعلام قیمت‌ها کار اصولی در این زمینه صورت گیرد.

دانلود با کیفیت

منبع: عصر خودرو
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=60866

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است الزام استفاده از کارت سوخت خودروها از اول دی ماه خودروی جدید DS7 کراس‌بک سرانجام به ایران رسید - قیمت واکنش وزیر صنعت به حواشی موضوع افزایش قیمت خودرو
پیشین