نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
مهمترین

مهمترین ابداع صنعت خودروسازی پس از کمربند ایمنی

۱۳۹۷-۰۱-۲۷ / ۱۱:۵۳

لابراتوار مستقل مرکز پژوهش Thatcham آماری شگفت‌انگیز منتشر کرده‌است: از سال 2002 که فروش خودروی ولوو XC90 در بریتانیا آغاز شد،‌ بیش از 50 هزار دستگاه از این خودرو به فروش رسیده‌است و تاکنون هیچ گزارش تصادف منجر به فوتی از این خودرو ارائه نشده‌است.

  تنها خودرویی که آماری مشابه دارد آئودی Q7 است که تنها در سال‌های 2015 و 2016 به فروش رسیده‌است. یکی از دلایل موفقیت ولوو آن است که این خوردو یکی از اولین مدل‌هایی به شمار می‌رود که از دوربین و سیستم رادار برای هشدار خطرهای رانندگی به رانندگان استفاده کرده‌است.

این سیستم به صورت خودکار می‌تواند خودرو را در حین نزدیکی بیش‌از اندازه به مانع متوقف سازد و علاوه بر نجات جان سرنشینان خودرو، سیستم ترمز خودکار اضطراری یا AEB می‌تواند هزینه‌های بیمه خودرو را نیز کاهش دهد.

    عملکرد AEB چگونه‌است؟

خودرو با استفاده از لیزر، دوربین‌ها یا رادار برخورد احتمالی با موانع را پیش‌بینی کرده و به راننده نسبت به آن هشدار می‌دهد و در صورتی که راننده واکنشی نشان ندهد،‌خودرو به صورت خودکار متوقف می‌شود. برخی از سیستم‌های AEB مانند توقف فعال خودروی فورد تنها در سرعت‌هایی مشخص مثلا 48 کیلومتر بر ساعت یا بالاتر از آن عمل می‌کنند اما دیگر انواع سیستم‌ها در سرعت‌های بالاتر نیز فعال می‌شوند.

مرکز پژوهشی Thatcham سیستم AEB را مهم‌ترین ابداع پس از کمربند ایمنی اعلام کرده‌است که می‌تواند طی ده سال آینده جان 1100 نفر را نجات خواهد‌داد.

    ممانعت از تصادف

درحال حاضر بیشتر سیستم‌های AEB به شکلی طراحی شده‌اند تا مانع از تصادفاتی شوند که خودرویی به پشت خودرویی دیگر می‌کوبد. این نوع تصادفات یک چهارم تمامی تصادفات را در جهان تشکیل می‌دهند و می‌توانند آسیب‌ها و تلفات شدیدی به دنبال داشته‌باشند.

سازمان ایمنی یورو NCAP می‌گوید سیستم AEB نشان داده که می‌تواند 38 درصد از احتمال بروز چنین تصادفاتی بکاهد و با ارتقا این فناوری، دامنه تصادفاتی که توسط آن مهار خواهند شد گسترش پیدا خواهد کرد.

به گفته محققان شرکت Thatcham با پیشرفت روزانه صنعت خودروهای خودران، نیاز به هشیار بودن یک اصل مهم است اما از آنجایی که در آینده قابل پیش‌بینی بیشتر خودروهای موجود در جاده‌ها از سیستم AEB برخوردار نخواهند بود، رانندگان باید نسبت به دیگر خودروها و خطراتی که برای ایجاد می‌کنند آگاه باشند و این فناوری است که توانایی کاهش تلفات و نجات جان انسان‌ها را دارد.

تعدادی از شرکت‌های خودروساز مطرح جهان از جمله جاگوار، سیستم AEB را به عنوان استانداردی برای تمامی خودروهایش معرفی کرده‌است و تعدادی دیگر از شرکت‌ها مانند فورد و کیا این سیستم را به عنوان یکی از آپشن‌های انتخابی قرار داده‌اند.

دانلود با کیفیت

منبع: عصر خودرو
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=57073

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است عملکرد رنو تلیسمان در تست گوزن چگونه است - فیلم خودروسازی در اولویت تحریم عرضه هاوال H۶در آبان ماه
پیشین