نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
مضرات

مضرات وحشتناک غذا‌های فراوری شده- نیترات موجود در این فراورده‌ها با بدن شما چه می‌کند؟

۱۳۹۷-۰۷-۱۹ / ۰۹:۱۶

نیترات موجود در مواد غذایی فراوری شده احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های روانی مانند مانیا را افزایش می‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوانخبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ امروزه تاثیرات مواد غذایی بر سلامت جسمی ما بر همگان روشن شده است. اما یکی از مواردی که مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته، چگونگی تاثیر مواد غذایی بر سلامت روان افراد است. در واقع ارتباط بین روده و مغز عمیق تر از آن چیزی است که تصور می کنید.

بر اساس مطالعات جدید، خوردن گروهی از مواد غذایی به طوری قابل توجه خطر ابتلا به مانیا را افزایش می دهد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، از نتایج مطالعات انجام شده بر حدود 1000 نفر از افراد شگفت زده شدند، بعضی از افراد حاضر در مطالعه بیمارانی بودند که تحت درمان اختلالات روان‌پزشکی قرار داشتند، در حالی که افراد دیگر سابقه هیچ مشکل روانی نداشتند. محققان همچنین نتایج ثبت شده از مطالعات قبلی انجام شده در سال 2007 را نیز بررسی کردند. آنها دریافتند میزان افراد بستری شده به علت مانیا در افراد مصرف کننده گوشت‌های فراوری شده ، 3.5 برابر بیشتر از سایر افراد بوده است.

نیترات؛ یکی از عوامل ابتلا به سرطان

نیترات موجود در این نوع مواد غذایی علت اصلی این موضوع است. این ماده شیمیایی از دیرباز برای حفظ و افزایش ماندگاری گوشت فراوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمالا نام آن را بارها در اخبار شنیده باشید. در اخبار و رسانه‌ها از نقش نیترات در ابتلا به سرطان و برخی بیماری‌های دیگر به دفعات صحبت شده است.

محققان در گام بعدی برای بررسی بیشتر ارتباط میان غذاهای فراوری شده و ابتلا به مانیا، تصمیم به انجام مطالعه‌ای در مورد چگونگی اثرگذاری نیترات روی موش‌ها گرفتند. آنها موش‌های سالم را به دو گروه تقسیم کردند. به یک گروه غذای روتین و سالم مورد نیاز موش‌ها داده شد و به گروه دیگر ترکیبی از غذای معمولی موش‌ها و گوشت‌های حاوی نیترات. در عرض تنها دو هفته، موش‌های گروه دوم بیش فعالی و الگوهای خواب نامنظم را از خود بروز دادند. میزان نیتراتی که به آنها داده شده بود معادل یک وعده غذایی بود که انسان می‌تواند دریافت کند؛ مثل یک عدد هات داگ.

سپس محققان با استفاده از یک نوع گوشت گاو خشک شده که حاوی نیترات نبودند، آزمایش را تکمیل کردند. آنها دریافتند که موش‌هایی که گوشت بدون نیترات خوردند، به طور مشابه با گروه کنترل عمل کردند، اما در آن گروه از موش‌هایی که نیترات مصرف کرده بودند، بیش فعالی و اختلالات خواب مشاهده شد و آنها علائمی مشابه با افراد دارای مانیا از خود نشان دادند.

نیترات؛ عامل ابتلا به اختلال دو قطبی

هنگامی که محققان باکتری‌های روده این جوندگان را تجزیه و تحلیل کردند، متوجه شدند موش‌هایی که نیترات دریافت کرده بودند، الگوهای باکتریایی متفاوتی را در روده خود داشتند. مهمتر از آن، ساختار ارتباطی مغز آنها نیز متفاوت بود. این موضوع نشان دهنده احتمال ارتباط این موضوع با اختلال دو قطبی است.

نیترات‌ها مواد شیمیایی هستند که به مواد غذایی مانند بیکن، سوسیس، ساندویچ گوشت و سالامی افزوده می‌شوند تا طول عمر آنها را افزایش دهند و رنگ آنها را حفظ کنند. هنگامی که آنها به غذاهای فرآوری شده اضافه می‌شوند، نیتروستاتین‌های آنها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. در حالی که نیترات به طور طبیعی در مواد غذایی مانند کرفس و اسفناج وجود دارد، اما در این مواد نیترات در کنار ترکیباتی مانند ویتامین C حضور دارد که ترکیب این دو در کنار هم مانع از تبدیل شدن آنها به یک ماده خوراکی آسیب رسان می‌شود.

آنچه که می‌خورید می‌تواند بر سلامت ذهنی شما اثر بگذارد. محققان معتقدند این مطالعات می‌تواند به انجام مطالعات در آینده در زمینه اینکه چگونه میکروب‌های موجود در روده بر مغز تاثیر بگذارد، کمک کند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=69031

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است الزام استفاده از کارت سوخت خودروها از اول دی ماه خودروی جدید DS7 کراس‌بک سرانجام به ایران رسید - قیمت واکنش وزیر صنعت به حواشی موضوع افزایش قیمت خودرو
پیشین