نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
لزوم

لزوم توجه به وسایل رها شده در اتومبیل

۱۳۹۷-۰۱-۱۴ / ۱۱:۱۴

برخی از وسایل رها شده در اتومبیل حتی ساعاتی پس از رها شدن زیان‌بار بوده و این وضعیت در تابستان می‌تواند هم به خودرو و هم به آن وسایل آسیب برساند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوانخبرنگار اکثر افراد به سبب مشغله کاری فراوان فرصتی برای تمیز کردن و شستشوی خودروی خود به دست نمی آورند که به همین سبب شاهد یک سری وسایل در اتومبیل هستیم که بطور کامل فراموش شده اند که گاهی اوقات وزن این وسایل تا 50 کیلو هم می رسد که این کار باعث افزایش مصرف سوخت و استهلاک خودرو می‌شود.

لازم به ذکر است برخی از این وسایل حتی ساعاتی پس از رها شدن در داخل خودرو زیان‌بار بوده و این وضعیت در تابستان می‌تواند هم به خودرو و هم به آن وسایل آسیب برساند، برخی از این وسایل عبارتند از:

عینک آفتابی
موادی که در ساخت شیشه عینک آفتابی به کار می روند؛ از جمله برخی روکش ها به شدت در برابر گرما آسیب پذیرند.

گزارش ها حاکی از آن است که برخی از رانندگان عینک آفتابی خود را در یک روز گرم آفتابی روی داشبورد جا گذاشته‌اند، در زمان بازگشت متوجه آسیب شدید در لایه رویی و محافظ عینک آفتابی خود شده‌اند. حتی اگر چنین حادثه جبران ناپذیری رخ ندهد، در اثر گرما، کارایی لایه‌های محافظ عینک گران قیمت شما در مقابل نور ماورای بنفش کاهش خواهد یافت .

دارو
اگر عادت به نگه داری قرص و دارو در داشبورد اتومبیل هستید، این عادت را حتما ترک کنید!

قرص‌ها و داروها زمانی که یک روز در دمای داخل اتاق خودرو زیر آفتاب که تا 70 درجه و بالاتر هم می‌رسد، قرار می‌گیرد، کاملا غیر قابل استفاده شده و مصرف آنها نه تنها شفابخش نیست بلکه ممکن است موجب بروز اثرات سوء در بدن شما گردد.

کیف دستی
حتی اگر سارقان با دیدن کیف دستی شما در داخل اتومبیل وسوسه نشوند، گرمای شدید باعث آسیب دیدن کیف چرمی یا چرم سنتتیک خواهد شد.

وسایل داخل کیف‌ شما نیز از این آسیب دیدگی بی‌بهره نیستند.

بطری آب
مصرف بطری آبی که ساعت‌ها در گرمای داخل ماشین رها شده به دلیل تجزیه و نفوذ مواد سازنده پلاستیکی آن به داخل آب، به شدت خطرناک است.

آزمایش‌های زیستی و شیمیایی نشان می دهند که ترکیبات ناشی از آزادشدن این مواد به داخل آب بطری‌ها پس از گرمادیدن، مسبب سرطان و بیماری‌های قلبی هستند.

پس بطری آب را همراه خود ببرید و در داخل اتومبیل جا نگذارید!

وسایل پلاستیکی و فلزی
در گرمای شدید داخل اتاق خودرو، وسایل پلاستیکی نازک تغییر شکل داده و اشیای فلزی به شدت داغ می شوند. تجربه سوزش ناشی از دست زدن به یک وسیله فلزی داغ جامانده در خودرو زیر آفتاب سوزان، اصلا خوشایند نیست.

وسایل الکترونیکی
موبایل و سایر وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ و تبلت در گرمای داخل اتاق ماشین دچار آسیب می‌شوند.

دیده شده باتری برخی موبایل‌ها که روی داشبورد ماشین جا مانده‌اند در برابر گرمای آفتاب واکنش نشان داده و منفجر شده اند.

حتی اگر این اتفاق نیفتد، حرارت باعث کاهش کارایی باتری وسایل الکترونیکی و سایر اجزای داخل آنها می‌شود.

ضمن این که سارقان هم برای برداشتن آنها وسوسه می‌شوند.

پس سعی کنید تا حد امکان این گونه وسایل را در داخل خودرو جا نگذارید.

مواد اشتعال زا
این روزها بسیاری از خانواده‌ها مواد اشتعال زا را داخل خودرو نگه می‌دارند تا بتوانند در هر محلی ، بساط چای، منقل و کباب را به راه بیندازند، اما یادتان باشد گرمای هوا می تواند این مواد را شعله ور سازد و خودروی نازنینتان را جلوی چشمتان به خاکستر تبدیل کند.

 

گردآوری: ایران جیب، car.ir و کارشناس خودرو 

انتهای پیام/ 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=54950

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است عملکرد رنو تلیسمان در تست گوزن چگونه است - فیلم خودروسازی در اولویت تحریم عرضه هاوال H۶در آبان ماه
پیشین