نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
بررسی

بررسی سیستم Rear Seat Reminder موسوم به هشدار صندلی عقب

۱۳۹۶-۱۱-۲۳ / ۱۰:۰۸

آمارها حاکی از آن است که در فاصله سال‌های 2015 تا 2016، به میزان 63 درصد مرگ‌ومیر کودکان بر اثر جا ماندن در خودرو افزایش یافته است و همچنین از سال 1998 تا‌کنون، هر‌ساله به‌طور متوسط 37 کودک برا اثر جاماندن در خورو از بین می‌روند.

در 54 درصد از این موارد، والدین فراموش کرده‌اند که فرزند خردسال خود را از روی صندلی عقب خودرو بردارند! در چنین شرایطی، کاربرد سیستم هشدار صندلی عقب کاملا نمایان می‌شود. این سیستم در هنگام خروج راننده و سرنشین جلو از خودرو، ‌روی پشت‌آمپر و بعضا ‌روی سوئیچ‌های هوشمند آلارمی را برای یادآوری این مسئله که احتمالا کودک در صندلی عقب جا مانده است، اطلاع‌رسانی می‌کند. جنرال‌موتورز برای نخستین‌بار این سیستم را روی خودروهای خود نصب کرد و خودروسازان دیگر نیز رفته‌رفته به استفاده از این فناوری در ساخته‌های خود روی می‌آورند.

عملکرد
عملکرد این سیستم به ‌این ‌نحو است که اگر راننده یکی از درهای عقب را هنگام ورود به خودرو باز کند، خودرو به‌صورت هوشمند تشخیص می‌دهد که احتمالا راننده برای قرار‌دادن کودک این در را باز کرده است، بنابراین در هنگام خروج و بستن درها اگر راننده فراموش کند در مورد نظر را باز کند، خودرو برای اطمینان از اینکه کودک در خودرو جا نماند، با یک آلارم راننده را از وجود بچه یا وسیله در صندلی عقب آگاه می‌کند؛ سیستمی که نیسان نیز در پث‌فایندر 2018 به‌کار برده، مشابه همین مکانیسم را دارد. در بررسی موردی، این سیستم بر باز و بسته شدن در خودرو در دو حالت نظارت می‌کند:
- هنگامی که پیشرانه خودرو در حال کار کردن است
- 10 دقیقه قبل از اینکه وسیله نقلیه شروع به کار کند
این دو مورد حتی اگر خودرو از ریموت کنترل شروع به کار کند هم می‌تواند نظارت خود را انجام دهد. زمانی که در عقب خودرو باز شود و بعد از آن خودرو خاموش شود، این سیستم 5 هشدار صوتی پخش می‌کند و پیغامی با این محتوی »یادآوری صندلی عقب/ نگاهی به صندلی عقب بیندازید« ‌روی پنل وسط کیلومترشمار و یا ‌روی سوئیچ نمایش می‌‌دهد.
چرا جنرال موتورز؟
ویژگی‌های جدید که این شرکت به این سیستم اضافه کرده، باعث تمایز آن شده است چرا‌که بر حسگر وزن و فشار تکیه نمی‌کند. سسنور تشخیص بسته‌شدن کمربند ایمنی یا هر عمل اضافه‌ای که فراتر از روال عادی مصرف‌کننده باشد، می‌تواند این سیستم را فعال کند. هشدار صندلی عقب به الگوریتم باز و بسته‌شدن در‌ها و روشن‌بودن پیشرانه وابسته است. اگر در عقب قبل از شروع حرکت باز و بسته شود، سیستم مبنا را بر این می‌گذارد که کسی یا چیزی از در عقب وارد خودرو شده است و بنابراین بلافاصله بعد از خاموش‌شدن خودرو‌، سیستم با به کار انداختن یک هشدار، به راننده یادآوری می‌کند که کودک و یا اقلام قرار داده‌شده از روی صندلی عقب را بردارد. جِف بویِر، معاون ایمنی GM Global می‌گوید: »این تکنولوژی و استفاده از آن اولین گام برای کمک به یادآوری رانندگان برای بررسی صندلی عقب خود قبل از ترک کامل خودرو است و این کار شاید باعث شود رانندگان فرزندان خود را در خودرو جا نگذارند.«

ارزیابی
بعد از بررسی‌هایی که ‌روی این سیستم انجام گرفت، مشخص شد که دقیقا همان چیزی را که ادعا می‌کند، انجام می‌دهد. این الگوریتم نیازی به حرکت وسیله‌ نقلیه یا گذشت زمان بین خاموش و روشن‌کردن خودرو ندارد، همچنین لازم به ذکر است که این سیستم تنها یک بار به ازای هربار روشن و خاموش‌شدن خودرو کار می‌کند و در صورت بی توجهی به صورت خودکار خاموش می‌شود. برای راه‌اندازی مجدد باید به ازای هربار خاموش و روشن کردن خودرو، یک بار یکی از درهای عقب را باز و بسته کنید.

چه خودروهایی از این سیستم بهره می‌برند؟
شرکت جنرال‌موتورز در 21 مدل از خودروهای خود که در واقع 61درصد از سهم فروش این شرکت را شامل می‌شود، این سیستم را ارائه می‌کند و ایکوناکس و سیلورادو جدید شورولت، جی‌ام‌سی آکِیدیا و بیوئیک ایکوناکس از جمله این محصولات هستند. در میان خودروسازان دیگری که به ارائه این سیستم در ساخته‌های خود اقدام کرده‌اند باید به شرکت نیسان اشاره کرد که در مدل 2018 پث‌فایندر از این تکنولوژی استفاده کرده است. همچنین هیوندای نیز این تکنولوژی را از مدل 2019 به بعد در مدل‌های منتخب خود قرار خواهد داد.

 

جی‌ام‌سی آکِیدیا 2017 اولین محصول با سیستم هشدار صندلی‌های عقب است

 

پیام هشدار برای چک کردن صندلی عقب که بعد از خاموش شدن پیشرانه روی پنل پشت‌آمپر ظاهر می‌شود

 

سیستم به‌ازای هر بار خاموش و روشن شدن خودرو تنها یک بار فعال می‌شود و برای راه‌اندازی مجدد آن باید بعد از استارت بعدی، یک بار در عقب باز و بسته شود

 

در بعضی از موارد این سیستم می‌تواند با اپلیکیشن‌های مراقبت از کودک هماهنگ شود و در صورت فراموشی یا عدم توجه به آلارم داخل خودرو، این سیستم هشدار خود را روی تلفن همراه هوشمند به راننده اعلام می‌کند.

 

سیستم‌های هوشمند مراقبت از کودک در خودرو می‌توانند با متصل‌شدن به صندلی مخصوص کودک، علاوه بر سیستم هشدار در عقب، باز و بسته شدن کمربند ایمنی کودک را هم به راننده اطلاع دهند

 

نویسنده: احسان لطفی

منبع: عصر خودرو
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=46555

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است الزام استفاده از کارت سوخت خودروها از اول دی ماه خودروی جدید DS7 کراس‌بک سرانجام به ایران رسید - قیمت واکنش وزیر صنعت به حواشی موضوع افزایش قیمت خودرو
پیشین