نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
انتقاد

انتقاد شدیداللحن عضو کارگری شورای عالی کار از اظهارات وزیرکار- کارگران مردم نیستند؟

۱۳۹۷-۰۹-۳۰ / ۰۹:۱۱

عضو شورای عالی کار در واکنش به اظهارات وزیر کار مبنی بر اینکه آیا می‌شود کارگران را از بقیه مردم جدا کرد؟ گفت:مرجع تفسیر قانون مجلس است. دولت باید از مجلس برای افزایش حقوق استفساریه بخواهد.

تسنیم

فرامرز توفیقی،عضو شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، در واکنش به اظهارات محمد شریعتمداری مبنی بر اینکه آیا می‌شود کارگران را از بقیه مردم جدا کرد؟ گفت:ایشان نظر خود را بیان کرده اند و نظر هر کس در جامعه ای که دموکراسی دارد محترم است، اما واقعیت این است که ما هرگز در مقام مقایسه نبوده ایم که اگربودیم سالیان سال است که کارگران فرزندخوانده این انقلاب هستند.متأسفانه هرگز کارگران برسر سفره انقلاب حضور نداشتند. اما  هر جا خواسته اند به عنوان یک سرباز و نیرویی که باید در راستای ادامه انقلاب بکوشند از آنها استفاده شده است و کارگران نیز لبیک گفتند.

آقای وزیر، چرا کارگران را در دریافت بسته حمایتی از بقیه مردم جدا کردید؟

واکنش وزیر کار به درخواست افزایش مجدد مزد 97؛ آیا می‌شود کارگران را از بقیه مردم جدا کرد؟

 وی ادامه داد: در دوران انقلاب کارگران تلاش های بسیار زیادی کردند. کارگران هرگز از خوان پر برکت انقلاب استفاده نکرده اند. همیشه کارگران از سفره ای که دولت برای کارمندان خود و استخدامی های سازمان امور استخدام پهن کرده بود بهره نبردند. اگر قرار بود، همه را با هم مقایسه کنیم، که از خیلی موارد محروم هستیم. در سیستم اداری کشور تمام کارمندان دولت بدون آنکه یک ثانیه اضافه کار بمانند، یک اضافه کار ثابت را دارند. بسته به سلسله مراتب و جایگاه خود متفاوت است. کسی نیست بگوید که آقای وزیر چرا در این بخش کارگران با کارمندان مقایسه نشدند؟چرا در این بخش کارگران لحاظ نشده اند؟ کدام یک از کارگران حق شرایط بدی آب و هوا دریافت می کنند؟ اما کارمندان این مورد را می گیرند. حق مسکن چندین برابر کارگر وحق ایاب و ذهاب  حق عائله مندی را دریافت می کنند. کارمندان حق خود را می گیرند و ما مخالف آن نیستیم. اما زمانی که ما را در مقایسه با کارمندان قرار می دهند، دیگر با چوب اینکه کارگران از بقیه جدا نیستند ما را نکوبید.

 توفیقی خطاب به شریعتمداری افزود:آقای وزیر ما از بقیه جدا هستیم. چرا که هیچگاه دیده نشده ایم. من اعتقاد دارم،ما از بقیه جدا هستیم چرا که هیچ گاه خواسته  های به حقمان دیده نشده است. کارگران هرگز رنگ نفت،معادن و گاز را سر سفره خود ندیده اند. هر آنچه داریم با تلاش خود داریم و همیشه حقمان پرداخت نشده است. ما نمی خواهیم ما را از بقیه جدا کنید. ما حق خود را می خواهیم. ما هرگز نمی گوییم ما را از بقیه جدا کنید.

 عضو شورای عالی کار در واکنش به اظهار نظر شریعتمداری مبنی بر اینکه «برای افزایش حقوق مجدد در وزارت کار از معاونت حقوقی رئیس جمهور استعلام کردیم»بیان کرد: مجلس محل استفساریه است. مجلس است که باید سوالات مختلف درباره قانون را پاسخ دهد. هئیت دولت جای پاسخگویی به یک قانون نیست، می تواند نظر خود را بیان کند. اما نمی توان به آن استناد کرد. اگر طرح سوالی صورت گرفته است باید به صورت مکتوب در شورای عالی کار طرح بحث شود. در آن شورا باید بررسی شود. 

 وی ادامه داد: آقای وزیر به عنوان یکی از اعضای شورای عالی کار چرا به دولت نگفتند که سرمایه داران هر جوری که می توانستند نفع برده اند. هر چه قدر که دلشان می خواهد گران کرده اند. مرغ کیلویی 14 هزارتومان را چه کسی می تواند خریداری کند؟ گوشت کیلویی 70 هزار تومان را چه کسی می تواند بخرد؟لبنیایی که مدعی شدند کاهش پیدا کرده است در مدت سه روز حدود 12 درصد گران شد.روز گذشته شبکه 6سیما زیر نویسی را عنوان اینکه « شهروندان عزیز گران فروشی را به فلان شماره پیامک کنند» واقعاً جمله از این خنده دارتر وجود دارد؟! مگر مسئولان گران فروشی را نمی بینند. بر فرض که شهروندان گرانی را پیامک کنند، چه اتفاقی می افتد؟

 توفیقی خطاب به شریعتمداری گفت: خواهش جامعه کارگری این است به جای اینکه زمان بخریم، به جای اینکه در رسانه فرافکنی کنیم، جلسه شورای عالی کار را تشکیل و بحث «ترمیم قدرت خرید» کارگران را بررسی کنیم. جلسه شورای عالی کار باید به صورت ماهیانه یک بار برگزار می شد که تا کنون چنین نبوده است. قانون بیان می کند که اگر سه نماینده شورای عالی کار به صورت رسمی درخواست تشکیل جلسه دادند باید برگزار شود. در حالی که کارگران چندبار درخواست رسمی برای تشکیل جلسه شورای عالی کار را ارائه کردند تا کنون برگزار نشده است.نکند این موضوع هم باید در هیئت دولت مطرح و برای آن استفساریه گرفته شود؟ این موضوع باید در شورای عالی کار بررسی شود. یک بار برای همیشه بگویید که ما می دانم که کارفرمایان از هر حیثی نفع بردند. ارزش  افزوده ملک، ارزش افزوده تجهیزات، ارزش افزوده  مواد اولیه به شدت برای آنها گران شده است که به دارایی آنها اضافه شده است. از سوی دیگر هر گونه ای که خواسته اند، کیسه دوخته اند. دولت هم به عنوان کارفرمای بزرگ هم از این بخش سود برده است و هم در زمینه ارز ،افزایش قیمت نفت،افزایش قیمت مسکوکات نفع برده است. اما قصد نداریم به کارگران چیزی بدهیم. اگر دولت به صراحت این موارد را بیان کند و ما تکلیف خودمان را بدانیم هیچ گونه اعتراضی نمی کنیم. در شورای عالی کار سه عضو کارگری در برابر 6 عضو کارفرمایی و دولت مذاکره می کنند.شما برنده امضا کنید و از جلسه شورای عالی کاربیرون بیایید ما هم چیزی نمی گوییم.

 وی گفت: به خدا کارگرانی که با این میزان سختی زندگی می کنند جایی برای اینگونه توهین ها ندارند.حداقل یک همدردی از سوی جامعه کارگری صورت گیرد. 13 میلیون و 100 هزار بیمه شده در کشور وجود دارد که با احتساب خانواده هایشان حدود 60 میلیون نفر می شود. 60میلیون نفر در جامعه کارگروجود دارد. کدام مردم؟60میلیون نفر کارگر در کشور وجود دارد. صادقانه بگویید ما مردم را به رعیت،دبیر،مستوفی، وزرا و وکلا تقسیم کرده ایم. بگویید که تاریخ را به گذشته برگردانده اید. واقعاً کارگران مردم نیستند؟ ما یک عده آدم هستیم که باید همیشه رنج و عذاب بکشیم؟

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=70898

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است عملکرد رنو تلیسمان در تست گوزن چگونه است - فیلم خودروسازی در اولویت تحریم عرضه هاوال H۶در آبان ماه
پیشین