نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
از

از این ستون به آن ستون فرجی نشد

۱۳۹۷-۰۷-۱۸ / ۰۹:۲۰

بخش 6 سال پیش در چنین روزی را بیش از یک سال پیش در پایگاه خبری «عصرخودرو» راه اندازی و تلاش کردیم بخشی از اتفاقات مهم سال های گذشته را دوباره به علاقه مندان این حوزه یادآوری کنیم، اما آنچه از همان موقع به چشم آمد اشتراک در مشکلاتی بود که همان موقع بود و همچنان ادامه دارد، گاهی حتی اگر زمان خبر را نگاه نمی کردیم تصور می کردیم خبر مربوط به همین روزها است، مواردی مانند چالش قیمت گذاری خودرو و چالش وضعیت مطالبات قطعه سازان از خودروسازان.

معدن و تجارت انجام می شد و مشکل خاصی از قبیل قیمت گذاری و مواردی از این دست وجود نداشت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز پیگیری های لازم را انجام می داد و وزارت خانه تنها نظارت بر این اقدامات را بر عهده داشت، اما پس از آن و در دولت نهم رئیس جمهور به صورت مستقیم وارد حوزه صنعت خودرو شد و اعلام کرد که در این صنعت دخالت خواهد کرد. از آن پس رئیس جمهور به موضوع صنعت خودرو و انتصاب مدیران خودروسازی وارد  و از این نقطه بود که سراشیبی صنعت خودرو آغاز شد به گونه ای که اگر با انتخاب مدیران جدید این صنعت نفسی تازه می کرد، دوباره نگرش های سیاسی وارد موضوع شده و این صنعت را به روز سیاه می نشاند.
مشکل عمده این است که در این مدت از گذشته تجربه کسب نکردیم و هر مدیر قوی ای که از صنعت خودرو می رود، اطلاعات و تجربیات را با خود می برد و مدیر جدید نیز حاضر نیست از این تجربیات استفاده کند. بارها مدیرانی بودند که شرکت ها را از بحران خارج کردند اما در بحران های تکراری از تجربیات آن ها استفاده نشد، زیرا مدیران تنها به دنبال منافع سیاسی خود هستند و به طور قطع مشکلات یک بنگاه اقتصادی را نمی توان با نگرش سیاسی رفع کرد.
آنچه به نظر می رسد استفاده نکردن از تجربیات گذشته و ذهن فراموشکار ، مشکل فعلی صنعت خودرو است. ریشه این قضایا در نبود استراتژی کلی و نبود نظام برنامه ریزی است که در این شرایط جای خالی یک سازمان برنامه ریز احساس می شود. نباید این تصور که گفته می شود «چو فردا شود فکر فردا کنیم » در کشور اجرایی شود و هیچ برنامه ای برای حل مشکلات نداشته باشیم.

نویسنده: مهدی اسدی

دانلود با کیفیت

منبع: عصر خودرو
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=68970

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است الزام استفاده از کارت سوخت خودروها از اول دی ماه خودروی جدید DS7 کراس‌بک سرانجام به ایران رسید - قیمت واکنش وزیر صنعت به حواشی موضوع افزایش قیمت خودرو
پیشین