نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
ارزبری

ارزبری صنعت خودرو راهی جز افزایش قیمت نمی گذارد

۱۳۹۷-۰۲-۲۵ / ۱۰:۵۳

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: با نظارت بر عرضه خودروهای خاص از سوی خودروسازان می توان نسبت به کنترل قیمت ها اقدام کرد در این شرایط نیازی به حضور شورای رقابت با هدف قیمت گذاری نخواهد بود.

صنعتی ارزبر است، گفت: خودروسازان سالیانه میلیاردها دلار صرف خرید ارزی با هدف تامین قطعات سی کی دی می کنند و در چنین شرایطی طبیعی است، همزمان با افزایش قیمت ارز، شاهد افزایش قیمت تمام شده خود باشند.
وی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت مواد اولیه ای همچون پتروشیمی و مواد رنگی و شیمیایی اظهار کرد: مواد اولیه و خام قطعه نیز از طریق واردات تامین می شود و در این شرایط طبیعی است که قطعه سازان شاهد افزایش قیمت باشند که به طور قطع این روند در قیمت تمام شده صنعت قطعه و در نهایت خودروسازی تاثیر منفی خواهد داشت.
این کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد: در حال حاضر شرایط بازار به گونه ای است که توان افزایش قیمت در آن وجود ندارد و اقدام خودروسازان مبنی بر افزایش قیمت باعث می شود تا بخشی از هرم تقاضای مصرف کنندگان ریزش کند اما به هرحال هرگونه نوسان ارزی بر صنعت خودرو تاثیرگذار بوده و خودروساز ناگزیر به افزایش قیمت است.
کریمی سنجری با اشاره به اقدام سایر خودروسازان جهانی در چنین شرایطی تصریح کرد: خودروسازان جهانی با افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و همچنین تعدیل نیرو در شرایط مشابه اقدام به کنترل هزینه های خود می کنند اما در ایران امکان تعدیل نیروی انسانی با هدف کاهش هزینه ها در صنعت خودرو وجود ندارد و بخشی از کاهش بهره وری نیز به این دلیل است.
وی با اشاره به تصمیم اخیر مجلس با هدف اصلاح قانون با هدف ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودروهای بیش از 50 میلیون تومان نیز گفت: هرگونه دخالت و قیمت گذاری دستوری به صلاح اقتصاد نیست اما از آن جا که بازار خودرو، ویژگی های یک بازار آزاد را ندارد و انحصار نسبی در عرضه خودرو وجود دارد، به نظر می رسد لازم است بر نحوه عرضه خودرو از سوی خودروسازان نظارت شود.
این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: با نظارت خودروساز توان کنترل عرضه خودروهای خاص را نخواهد داشت و این روند مانع از افزایش قیمت در حاشیه بازار می شود، هرچند این اتفاق نسبت به گذشته کاهش یافته و فضا با حضور خودروهای جدید رقابتی تر شده و در عین حال نیز شاهد افزایش تنوع هستیم اما هنوز به نظر می رسد انحصار نسبی وجود دارد و لازم است کنترل های لازم بر روی عرضه خودروسازان انجام شود.

دانلود با کیفیت

منبع: عصر خودرو
https://www.izomorod.com/showcontent?naapi=60917

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش لیفان ایکس 60 اتوماتیک در دی‌ماه 1397 اعلام شد کرمان موتور شرایط فروش لیفان X60 را اعلام کرد - جدول جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس تهران شیوه های بازیابی رمز برای فراموش کنندگان رمز کارت سوخت خلاقیت یا کج سلیقگی تبدیل مرسدس بنز E کلاس به وانت چگونه توافق تجاری بین چین و آمریکا به خطری برای ایران تبدیل می شود؟ پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با پیش پرداخت 35 میلیون تومانی نسخه LTE تبلت آنر واترپلی 8 با سخت افزار قوی و قیمت مناسب از راه رسید بایک ایکس 25 وارد بازار ایران شد - مشخصات، امکانات و قیمت قیمت جدید خودرو راین وی 5 در آذر 1397 اعلام شد یک ماه توقیف خودرو جریمه سخت پلیس برای متلک پرانان و مزاحمین نوامیس شرایط فروش اقساطی لیفان X60 با قیمت قطعی ویژه یلدا توسط کرمان موتور اعلام شد کاهش شدید قیمت هیوندای کونا الکتریکی در بازار آمریکا قیمت جدید خودروی ولا V5 اتوماتیک شرکت راین خودرو اعلام شد - جدول شماره‌گذاری کوپا T210 توسط شهرخودرو آغاز شده است - فیلم افزایش ۱-۷ درصدی جان باختگان تصادفات در سال ۹۷ برای افزایش قیمت دیر شده است الزام استفاده از کارت سوخت خودروها از اول دی ماه خودروی جدید DS7 کراس‌بک سرانجام به ایران رسید - قیمت واکنش وزیر صنعت به حواشی موضوع افزایش قیمت خودرو
پیشین