zomorodyadak-adv

چطور زمان مناسب برای تعویض کمک فنر ها را بفهمید؟

آنچه به آن کمک فنر میگویند یک ضربه گیر واقعی است. در سیستم تعلیق خودرو، فنرها با جمع شدن، لرزه ها و ضربه های وارد شده از طرف جاده را میگیرند و کمک فنر ها میزان جهش فنر را پس از جمع شدن کنترل میکنند.

 

 1

 


با دقت در چند نشانه، میتوانید زمان مناسب یرای تعویض کمک فنرهای ماشینتان را بفهمید. برای مثال، وقتی ماشینتان با گذر از روی برجستگیهای خط اهن، موانع سرعت جاده و تورفتگیهای جاده نشست میکند یا شروع به پرش میکند، کمک فنرها مشکل دارند. نشانه های دیگری هم به نقص کمک فنر مربوط میشوند؛ صداهای غیر طبیعی که با گذشتن از روی برامدگیهای جاده میشنوید، انحراف بیش از حد ماشین در دور زدنها، و جلو کشیدن ماشین پس از ترمزهای سخت، همه نشانه نقص کمک فنر هستند.

 

با فرسوده شدن تدریجی کمک فنرها، در هنگام رانندگی ، باید به پرشهای مرتب ماشین عادت کنید؛ مثل وقتی که پدهای ترمز فرسوده میشوند و در ان زمان باید انتظار داشته باشید که ماشین بعد از ترمز گرفتن مسافت طولانی تری را تا توقف کامل طی کند.


یکی از روشهای امتحان کمک فنرها این است که هر یک از گوشه های ماشین را به پایین فشار دهید؛ اگر بعد از رها کردن، ماشین شروع به پرش کرد، این یعنی کمک فنر مشکل دارد و باید عوض شود. اما این روش امتحان، به زور بازو نیاز دارد و شما توان لازم برای انجام این روش را روی ماشینهای شاسی بلند و وانتها ندارید.


برای تست کمک فنرها، باید کار را به یک مکانیک با تجربه بسپارید؛ برای این کارمثل وقتی که لاستیکها باید جابجا شوند، ماشین باید روی لیفتر باشد. در این حالت مکانیک، کمک فنرها را از نظر داشتن نشتی مایع داخل آنها، وجود اتصالات و واشر های فرسوده، ووجود آسیبهای ظاهری مثل تورفتگی در آنها چک میکند.


معمولا فروشندگان قطعات خودرو توصیه میکنند که زمان مناسب برای تعویض کمک فنر پس از طی مسافت  80000 کیلومتر میباشد؛ صرفنظر از این توصیه، نوع خودرو، روش رانندگی و محل رانندگی هم در زمان تعویض کمک فنر موثر هستند.

 

اگر در جاده های ناهمواری رانندگی میکنید که فشار زیادی را به کمک فنرها وارد میکنند، دفعات تعویض کمک فنرها بیشتر از زمانی خواهد بودکه در جاده های هموار رانندگی میکنید. به علاوه، حمل بارهای سنگین هم فرسوده شدن کمک فنرها را سریعتر میکند.

تلگرام مقالاات خودرو

نظرات  

 
هبدی
0 1398-01-26 01:51
ممنون یکی از رفقا تصادف کرد گفت کمک فن رم مشکل داشت دیر ترمز کرد از یه مکانیک پرسیدم گفت چه ربطی داره
با این حساب من هم باید سریع کمک ها را عوض کنم ممنون از اطلاعات مفیدتون
پاسخ
 
 
علی
0 1395-02-16 12:45
خوب بودبد نبود
پاسخ
 
 
آی‌زمرد
0 1395-02-16 13:59
سعی میشه مطالب بیشتر کاربردی باشه. ممنون.
پاسخ
 

اضافه کردن نظر

در صورت مشاهده موارد زیر نظر شما منتشر نخواهد شد.
1. استفاده از کلمات و واژه های نا مانوس مغایر با شرع و عرف.
2. توهین به قومیت، ملیت و زبان های کشور.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی