نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
نگاهی

نگاهی گذرا به تاریخچه پر افتخار پورشه ۳۵۶ نخستین گام اسطوره‌ای

۱۳۹۶-۰۷-۱۸ / ۱۱:۱۲

باشگاه خودروهای تاریخ‌ساز و اسطوره‌ای به‌ندرت عضو جدیدی را می‌پذیرد چراکه اصولا تاریخ‌ساز‌شدن چندان کار ساده‌ای نیست، خصوصا اگر خودروی مورد نظر، نخستین ساخته یک برند باشد!

به یکی از تاریخ‌سازان صنعت خودرو بدل شد.

چگونه در قدم اول یک اسطوره بسازیم
گفته می‌شود از 76 هزار دستگاه 356 ساخته شده تاکنون نیمی از آنها هنوز به حیات خود ادامه می‌دهند. 356 حاصل رویاهای مردی بود که راه پدرش را بدون کم و کاست ادامه داد تا به علاقه و هدف اصلی خانواده پورشه یعنی ساخت یک اتومبیل اسپرت با پیشرانه تخت هواخنک در عقب، جامه عمل بپوشاند.
فردیناند آنتوان ارنست پورشه معروف به فری پورشه یا پورشه پسر، در سال 1909 متولد شد. وی همانند پدر خود علاقه شدیدی به اتومبیل داشت؛ خصوصا ساخت نمونه‌های اسپرت سبک و قدرتمند. لیست شاهکارهای خلاقانه‌ای که توسط پورشه پدر طراحی و ساخته شد، پایانی نداشت؛ از ساخت نخستین خودرو ‌هایبرید تاریخ تا طراحی نمونه‌های عجیبی از خودروهای آتش‌نشان. اما فری پورشه جوان تمرکز خود را ‌روی خودروهای اسپرت گذاشت. دوران جوانی فری پورشه مصادف با حکومت هیتلر در آلمان بود؛ شرایطی که هیتلر به دنبال ساخت یک خودروی ارزان‌ مردمی مدرن بود و فردیناند و پسرش این فرصت را یافتند تا ایده پیشرانه باکسر هواخنک در عقب بدنه را در مقیاسی انبوه امتحان کنند. حاصل کار نیز موفقیت‌آمیز بود؛ تولد بیتل اسطوره‌ای، پرتیراژترین و شناخته‌شده‌ترین خودرو تاریخ.
پورشه کمپانی خود را در سال 1931 در آلمان تاسیس کرد اما عملا نخستین مدل‌های طراحی شده خود را که تایپ 64 نام داشت، در سال 1939 توسعه داد که بر اساس فولکس واگن شکل گرفته بود. با پایان جنگ جهانی دوم، پورشه پدر و پسر توسط فرانسه برای مذاکرات انتقال طرح بیتل به عنوان خسارت جنگی دعوت شده و پس از نرسیدن به نتیجه در مذاکرات، بازداشت شدند و فعالیت مجموعه پورشه آلمانی متوقف شد. فرانسوی‌ها و در راس آنها پی‌یر لوفوشه، مدیر وقت کمپانی رنو، خواهان غرامت بودند و برای آزادی هر یک از پورشه‌ها 500 هزار فرانک درخواست کردند. خانواده پورشه که تنها بضاعت آزادی یک نفر را داشت، فری پورشه را آزاد کرد و پورشه پدر، در اسارت باقی ماند.
تولد مجدد پورشه
فری جوان پس از آزادی، پیگیر بازسازی و راه‌اندازی کمپانی پدرش در آلمان شد اما ادامه کار وی توسط متفقین منع شد. بنابراین وی به سرزمین اجدادی خود یعنی اتریش بازگشت تا در آن با همکاری خواهر خود یک کارخانه پمپ آب تاسیس کند. وسوسه ساخت خودرو، مجددا فری را به بستن قرارداد با خودروسازان و بازگشتن انگیزه ساخت خودرو کشاند. نهایتا وی در سال 1947 نخستین پروتوتایپ خودرو حقیقی پورشه که بر اساس فولکس واگن ساخته شده بود را با نام پروتوتایپ شماره‌1 تکمیل کرد. طراحی بدنه نیز توسط اروین کومندا که پیش از آن بیتل را طراحی کرده بود، انجام شد. طرح نهایتا 356 نامیده شد‌ و در سال 1949 فری توانست شرکت پورشه اتریشی خود را به اشتوتگارت آلمان انتقال دهد. در همان سال پورشه رسما در اشتوتگارت فعالیت خود را آغاز کرد، با لوگویی که از نشان شهر اشتوتگارت برگرفته شده بود.

چه تفکری در پشت شکل‌گیری 356 بود؟
فری پورشه در طی مصاحبه‌ای با نشریه PCA در سپتامبر 1972 در خصوص داستان تولد 356 گفت: «من همواره خودروهای بسیار سریع را رانده‌ام. من خودروهای زیادی نظیر آلفارومئو و ب‌ام‌و و.‌.. داشتم. اما ایده اولیه هنگامی در ذهن من شکل گرفت که در پایان جنگ یک فولکس واگن کبریوله با موتور سوپرشارژ شده را راندم. من متوجه شدم که اگر قدرت کافی در یک خودرو کوچک سبک وجود داشته باشد، راندن آن بسیار لذت‌بخش‌تر از یک خودرو بزرگ با قدرتی بیش از حد است. با همین ایده بود که ما ساخت نخستین پروتوتایپ 356 را آغاز کردیم.»
نخستین نمونه 356 در ژوئن سال 1948 وارد مسابقه‌ای در اینسبروک شد و توانست پیروز کلاس خود شود و فری را مطمئن کند که راهی درست را در پیش گرفته است. وی مجددا طرح 356 را بهبود داد و پیشرانه را از وسط اتاق به عقب آن انتقال داد. نهایتا تولید انبوه طرح آغاز شد. نمونه‌های اولیه 356 تنها 35 اسب بخار قدرت داشتند! اما با همین قدرت ناچیز که به زحمت از پیشرانه 4سیلندر باکسر آن به دست می‌آمد، عملکردی خیره‌کننده داشت. راندن آن لذت‌بخش بود و نمایانگر برتری با قدرت محدود. به تدریج با تداوم تولید 356، اصلاحات مرتبا ‌روی آن اعمال شد و قطعات طراحی شده توسط خود پورشه، جای قطعات مشترک فولکس واگن را گرفت. در ابتدا 356‌های ساخته‌شده در اتریش تماما آلومینیومی بودند، اما پس از انتقال مجموعه به اشتوتگارت، جنس بدنه فولادی شد. به مرور زمان سری‌های
‌B ،A و C که نمونه‌های اصلاح‌شده 356 بودند، به تولید رسیدند.
پورشه 356 یکی از موفق‌ترین خودروهای اسپرت عصر خود بود که با تغییرات فراوان در رالی‌های آن روزگار نظیر میله‌میلیا شرکت می‌کرد. همچنین امروزه یکی از با‌ارزش‌ترین خودروهای کلکسیونی تاریخ است و جالب است بدانید یکی از خودروهایی است که بیشترین تعداد رپلیکا از آن در طول تاریخ ساخته شده و هنوز نیز تولید رپلیکاهای آن ادامه دارد!

 

نویسنده: عارف منظری

منبع: عصر خودرو
http://www.izomorod.com/showcontent?naapi=22318

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار