نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv
از

از این ستون به آن ستون فرجی نشد

۱۳۹۷-۰۷-۱۸ / ۰۹:۲۰

بخش 6 سال پیش در چنین روزی را بیش از یک سال پیش در پایگاه خبری «عصرخودرو» راه اندازی و تلاش کردیم بخشی از اتفاقات مهم سال های گذشته را دوباره به علاقه مندان این حوزه یادآوری کنیم، اما آنچه از همان موقع به چشم آمد اشتراک در مشکلاتی بود که همان موقع بود و همچنان ادامه دارد، گاهی حتی اگر زمان خبر را نگاه نمی کردیم تصور می کردیم خبر مربوط به همین روزها است، مواردی مانند چالش قیمت گذاری خودرو و چالش وضعیت مطالبات قطعه سازان از خودروسازان.

معدن و تجارت انجام می شد و مشکل خاصی از قبیل قیمت گذاری و مواردی از این دست وجود نداشت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز پیگیری های لازم را انجام می داد و وزارت خانه تنها نظارت بر این اقدامات را بر عهده داشت، اما پس از آن و در دولت نهم رئیس جمهور به صورت مستقیم وارد حوزه صنعت خودرو شد و اعلام کرد که در این صنعت دخالت خواهد کرد. از آن پس رئیس جمهور به موضوع صنعت خودرو و انتصاب مدیران خودروسازی وارد  و از این نقطه بود که سراشیبی صنعت خودرو آغاز شد به گونه ای که اگر با انتخاب مدیران جدید این صنعت نفسی تازه می کرد، دوباره نگرش های سیاسی وارد موضوع شده و این صنعت را به روز سیاه می نشاند.
مشکل عمده این است که در این مدت از گذشته تجربه کسب نکردیم و هر مدیر قوی ای که از صنعت خودرو می رود، اطلاعات و تجربیات را با خود می برد و مدیر جدید نیز حاضر نیست از این تجربیات استفاده کند. بارها مدیرانی بودند که شرکت ها را از بحران خارج کردند اما در بحران های تکراری از تجربیات آن ها استفاده نشد، زیرا مدیران تنها به دنبال منافع سیاسی خود هستند و به طور قطع مشکلات یک بنگاه اقتصادی را نمی توان با نگرش سیاسی رفع کرد.
آنچه به نظر می رسد استفاده نکردن از تجربیات گذشته و ذهن فراموشکار ، مشکل فعلی صنعت خودرو است. ریشه این قضایا در نبود استراتژی کلی و نبود نظام برنامه ریزی است که در این شرایط جای خالی یک سازمان برنامه ریز احساس می شود. نباید این تصور که گفته می شود «چو فردا شود فکر فردا کنیم » در کشور اجرایی شود و هیچ برنامه ای برای حل مشکلات نداشته باشیم.

نویسنده: مهدی اسدی

دانلود با کیفیت

منبع: عصر خودرو
http://www.izomorod.com/showcontent?naapi=68970

تلگرام مقالاات خودرو


آخرین اخبار

شرایط پیش فروش جک اس 5 اتوماتیک در آذر 1397 اعلام شد شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو در آذرماه 97 شرایط پیش فروش محصولات ایران خودرو در آذر 1397 طرح جدید فروش و پیش فروش محصولات ایران خودرو - آذر 97 شرایط پیش فروش جک S5 با قیمت قطعی و تخفیف ویژه به مناسبت شب یلدا - جدول علاءالدین بروجردی خواستار ادامه فعالیت عظیم خودرو شد - فیلم قیمت خودروهای‌ وارداتی دست‌دوم در بازار -جدول راه ترخیص خودروهای مانده در گمرک قیمت خودروهای داخلی بر اساس 5 درصد کمتر از حاشیه بازار چقدر می‌شود؟ قیمت سیتروئن سی 3 رسما اعلام شد تخفیف سایپا برای تسویه حساب مشتریان فصل چهارم گرند تور با تغییراتی به زودی منتشر می شود قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار - جدول ساخت ترمز فورد موستانگ GT500 با چاپگر 3 بعدی انقلاب در صنعت خودروسازی روش های عجیب شرکت های واردکننده برای ادامه حیات در دوران تحریم و ممنوعیت تویوتا هایلوکس در برابر مرسدس بنز x کلاس جنگ تمام عیار میان 5 پیکاپ معروف بازار - فیلم شروط ترخیص خودروهای در گمرک مانده نفوذ گوگل به خودروهای ولوو سیستم عامل اندرویدی مخصوص خودروهای هوشمند خرید و فروش 206 تیپ 1 در دیوار هنوز ادامه دارد دلبر که جان فرسود از او معرفی تویوتا کرولا هیبریدی جدید وقتی تکنولوژی سبز فراگیر می شود تازه ترین قیمت خودروهای داخلی در هفته ای که گذشت - جدول
پیشین