نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv

سوخت و احتراق (بخش سوم)

گاز طبیعی سوختی است که به صورت طبیعی در زمین های نفت خیز یافت می شود. ماده اصلی این گاز که حدود 90 تا % 95 آن را تشکیل می دهد گاز متان (CH2) می باشد، این گاز به همراه مواد دیگری از قبیل % 4 نیتروژن، % 4 اتان و 1 تا % 2 پروپان می باشد. متان گازی گلخانه ای با پتانسیل گرم کردن زمین به میزان ده برابر CO2 است.

 

گاز طبیعی:

گاز طبیعی سوختی است که به صورت طبیعی در زمین های نفت خیز یافت می شود. ماده اصلی این گاز که حدود 90 تا % 95 آن را تشکیل می دهد گاز متان (CH2) می باشد، این گاز به همراه مواد دیگری از قبیل % 4 نیتروژن، % 4 اتان و 1 تا % 2 پروپان می باشد. متان گازی گلخانه ای با پتانسیل گرم کردن زمین به میزان ده برابر CO2 است.

 

سوخت

 

گاز طبیعی سالیان متمادی است که به عنوان سوخت موتورهای ثابت کمپرسور های گازی و ژنراتور های مولد برق مورد استفاده قرار می گیرد. شبکه گسترده توزیع و خطوط انتقال گاز طبیعی بزرگی جهت مصارف صنعتی و سیستم های گرمایشی وجود دارد. خودرو هایی با سوخت گاز طبیعی از سال 1950 ظهور کردند و کیت های تبدیل آن ها برای هر دو نوع موتور های اشتعال تراکمی و اشتعال جرقه ای موجود است.

 

تحقیقات زیادی برای توسعه خودرو های دوگانه سوز که هم می توانند با گاز طبیعی و هم با بنزین یا سوخت دیزل کار کنند، در حال انجام است. یک مزیت خودرو های دوگانه سوز آن است که گستره عملکرد آن از خودرو هایی که تنها با گاز طبیعی کار می کنند بیشتر است. در حال حاضر تولید کنندگان تجهیزات اصلی این سیستم ها در حال فروختن محصولات خود به شرکت های خودرو سازی، به ویژه وسائط نقلیه ناوگانی هستند.

 

برای دستیابی به استاندارد آلاینده های خودرو در موتور هایی با سوخت گاز طبیعی، از مبدل های کاتالیستی استفاده می شود. به دلیل استفاده از مبدل های کاتالیستی، موتور باید در شرایط استوکیو متریک عمل نماید، نگه داشتن احتراق گاز طبیعی در شرایط استوکیو متریک و بازخورانی گاز های سوخته جهت کاهش دمای بیشینه احتراق و بنابراین کاهش سطح تولید اکسید نیتروژن، دلایل کارآمد بودن این نوع سوخت است.

 

هیدروژن:

هیدروژن (H2) از برخی مواد خام نظیر گاز طبیعی، زغال سنگ و آب به دست می آیند. فرایند های مختلفی برای تولید هیدروژن انجام می شود، یکی از این روش ها بازساخت بخار گاز طبیعی است که در حال حاضر اقتصادی ترین راه تولید هیدروژن می باشد، الکترولیز آب و تبدیل زغال سنگ به گاز که در نتیجه آن CO2 نیز تولید می شود از راه های دیگر تولید هیدروژن می باشد.

 

هیدروژن گازی بی رنگ، بی بو و غیرسمی است، شعله های هیدروژن نامرئی و بدون دود هستند. از آنجا که در محصولات احتراق هیدروژن همانند هیدروکربن ها مواد کربن دار از قبیل CO، HC و CO2 یافت نمی شود، پتانسیل گرمایش جهانی هیدروژن در مقایسه با سوخت های پایه هیدروکربنی قابل اغماض است.

 

هیدروژن فشرده تحت فشار 70 MPa دارای یک سوم چگالی انرژی گاز طبیعی فشرده است، همچنین چگالی انرژی حجمی هیدروژن مایع، یک چهارم بنزین است. استفاده از هیدروژن مایع بسیار گران است، چرا که مایع کردن هیدروژن تا دمای -20 °k نیازمند صرف انرژی ای تقریباً برابر با انرژی هیدروژن مایع است. اگر در چند راهه ورودی هیدروژن با هوا ترکیب شود، حجم هیدروژن30 % حجم مخلوط ورودی در شرایط استوکیو متری خواهد بود که باعث کاهش بازده تنفسی می شود. عدد اکتان هیدروژن 106 است، این عدد اکتان اجازه می دهد از نسبت های تراکم بالاتر نیز استفاده کنیم.

 

متانول:

متانول (CH3OH) سوخت الکلی است که از واکنش های گاز طبیعی، زغال سنگ یا فرایند های بیوماس به دست می آید. متانول را همچنین الکل چوب می نامند. الکل در شرایط محیطی ماده ای مایع می باشد و ساختار شیمیایی آن به صورت مولکول هیدروکربنی با یک رادیال هیدروکسل (OH) می باشد.

 

رادیکال هیدروکسل باعث افزایش قطبیت هیدروکربن می شود و بنابراین متانول می تواند در آب حل شود، این ماده همچنین فشار بخار نسبتاً کمی دارد. با توجه به وجود اکسیژن در این مولکول، هوای کمتری جهت احتراق کامل آن مورد نیاز است. متانول سمی بوده و خوردن آن باعث کوری و مرگ می شود. متانول از دهه 1900 به عنوان سوخت خودرو ها و موتور های دیزل و همچنین سلول های سوختی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

اتانول:

اتانول با فرمول (C2H5OH) ، یک سوخت الکلی است که از تخمیر ذرات شکر، نیشکر و کله قند که منابع تهی ناپذیر انرژی هستند، تولید می شود. مشخصات و ویژگی های احتراق آن بسیار شبیه متانول است. متانول را الکل دانه ای نیز می نامند. اتانول در شرایط محیط مایع بوده و در غلظت های پایین غیر سمی است.

 

گازوهل (E10) ترکیبی از اتانول و بنزین با تقریباً % 10 حجمی اتانول است. E85 ترکیبی از 85 % اتانول و % 15 بنزین است. در برزیل تقریباً نیمی از خودرو ها از سوخت پایه اتانول با نام »آلکول « استفاده می کنند. E93 از نیشکر تولید می شود.

 

در ایالات متحده مهم ترین منبع اتانول از واکنش های حالات نشاسته همچون ذرت است. در حال حاضر در ایالات متحده تلاش هایی برای تولید این ماده از مواد سلولزی مانند فیبر های ذرت، پسماند های جنگلی، علف ها و درخت های صنوبر در حال انجام است. چگالی انرژی حجمی اتانول به عنوان یک سوخت جایگزین، نسبتاً بالا است (تقریباً 2.3 بنزین(. عدد اکتان این ماده 111 بوده که باعث می شود بتواند در نسبت تراکم بالا عمل کند. عدد ستان آن کوچک و در حدود 8 می باشد، اما همانند متانول می تواند در موتور های اشتعال تراکمی با سوخت دیزل احتراق کمکی عمل نماید.

 

ادامه مطلب در بخش بعدی . .

اضافه کردن نظر

در صورت مشاهده موارد زیر نظر شما منتشر نخواهد شد.
1. استفاده از کلمات و واژه های نا مانوس مغایر با شرع و عرف.
2. توهین به قومیت، ملیت و زبان های کشور.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

نگهداری خودرو

موتور و مکانیک

سوخت و سیالات

سیستم تعلیق

آخرین اخبار

تبدیل تویوتا فورچونر به مدلی از جیپ!خودروی الکتریکی بعدی نیسان یک شاسی بلند خواهد بودمدير عامل تويوتا خطاب به تسلا:” آنها در حال ساخت چيزى شبيه به آيفون هستند.” موتور ۲ لیتری برای فولکس واگن تیگوان در بازار آمریکا تست و بررسی لکسوس LC 500 به سبک موتور ترند - فیلم رکورد سرعت موتورسیکلت ها شکسته می شود نسل جدید بی ام و سری 5 مجوز واردات را دریافت کرد - عکس و فیلم غرش پنج افسانه در جمعه داغ پایتخت برگزاری اولین همایش نمایندگی های مجاز خودروسازی کارمانیا در سال 96 تویوتا کمری در نسخه TRD معرفی شد سرمایه گذاری بی ام و روی خودروهای کم مصرف تکنولوژی جدید ولوو برای کامیون حمل زباله - فیلم تفاوت امنیت تویوتا کرولا قدیم و جدید - فیلم تست تصادف پروتون قصد دارد دوباره به مسابقات رالی بازگردد تیزر تبلیغاتی رنو ساندرو استپ وی جدید را ببینید - فیلم همه چیز در مورد هیوندای جنسیس 2018 - فیلم و عکس قایق تفریحی و لوکس پورشه چقدر قیمت دارد؟ قیمت خودروهای داخلی تا یک ماه دیگر به‌روز می‌شود خودروهای آینده توانایی تشخیص احساسات شما را دارند هاوال H9 مدل ۲۰۱۸ معرفی شد جزئیات تازه از سری 8 بی ام و لطفا یک تصویر آپلود نمایید.برنامه ولوو برای نصب سیستم عامل اندروید بر روی خودروهای آیندهاتومبیل خودران اپل در یکی از بزرگراه های آمریکا رؤیت شد [تماشا کنید]با 43 میلیون تومان موستانگ 8 سیلندر بخریدصادرات و سرمایه‌گذاری خارجی را وزیر جدید دریابداولین تجربه رانندگی با جک J5 اتوماتیک - ویدئوبوق چقدر عمر می کند؟فروش نیسان جوک پلاتینیوم با تسهیلات ویژههیوندای i30N،نخستین خودرو پرفورمنس هیوندای در آستانه عرضه به بازارعرضه نسخه برقی سوباروچالش هزینه های بالاسری در خودروسازینیسان جوک پلاتینیوم با تسهیلات ویژه فروخته می شود-جزئیاتخودروهای پرمیوم DS پلاک شده تحویل می شود-توضیحات
پیشین

اخبار گوناگون

دغدغه اصلی اوپک در آستانه تمدید توافق کاهش تولیدرد پای ابوعزرائیل پشت سر ابوبکر البغدادی-بیسیم سرکرده تروریست ها در اختیار شکارچی داعشی‌ها -فیلمرونالدو هم با حکم زندان روبرو می شود؟ رهبر معظم انقلاب:کل بلوچستان را «ریکه‌پوت» کنید وزارت جهاد کشاورزی قول داد،کالای اساسی مردم در رمضان کمیاب نشود توزیع گسترده ۹۰هزار تن مرغ، شکر و برنج ارزان دولتی برای رنگین شدن سفره‌های رمضان پیشنهاد حذف اختصاص ذرت و سویا به مرغداران و جایگزینی خوراک آماده عملیات بزرگ در شمال تهران-میوه‌های قاچاق به دام افتادند روغن پس از رمضان گران می‌شود مرغداران دولت را تهدید کردند-خرید جوجه ۱۵ روز تحریم می‌شود - سند توسعه زیرساخت های شیلات، کمک موثری به ایجاد اشتغال و ارزآوری می کندمذاکرات وزیر کشاورزی و نخست وزیر ارمنستان- مسیرصادرات ایران به اروپا و اوراسیابرنامه ترنج: اطلاعات حقوقی ضروری برای بانوان درباره خشونت، مهریه و موارد دیگر اچ پی نسل جدید لپ تاپ های Envy 13 را برای رقابت با سرفیس لپ تاپ معرفی کرد ال جی، هلدینگی بزرگ با فعالیت در حوزه های الکترونیک، مخابرات و مواد شیمیایی ساخت دستگاهی برای شنیدن صدای فعالیت های سلولی اچ پی Spectre x2 را برای رقابت با سرفیس پرو به‌روزرسانی کرد ویندوز 10 و ویندوز 10 اس برای سرفیس پرو و سرفیس لپ‌ تاپ ارائه می‌شود مایکروسافت: ویندوز 10 اس، ویندوز 10 موبایل را کنار نمی‌زند سری Signature، امضای زیبا و گران ال جی در بازار لوازم خانگی بیانیه ال جی: گوشی X VENTURE با طراحی خاص برای یک زندگی پر جنب‌وجوش رونمایی شد گوشی‌های نفوس X1 و X1 MAX تی‌پی‌لینک به ایران آمد ارتقای ورزش ایران در مجامع بین‌المللی در گرو استعدادیابی استدیدار هیات رئیسه فدراسیون قایقرانی با وزیر ورزششکست سنگین تیم جوانان ایران مقابل زامبیانقش یک «آقازاده» در افت دو ستاره پرسپولیسایران با شکست تایلند فینالیست شد- سهمیه المپیک به ایران رسیدشیوه اخذ گواهینامه تغییر می‌کند-اعمال محدودیت برای نوگواهینامه‌هامواد غذایی که تشنگی را از روزه داران دور نگه می داردساعت کار مراکز اهدای خون تهران در ماه رمضان اعلام شدتاثیر مصرف «شکلات» در مقابله با تپش قلب۴۰ درصد ایرانی ها گرفتار اختلالات عضلانی و اسکلتی هستندتسریع در صادرات داروهای ایرانی به روسیه
پیشین