نوین محتوا نوین محتوا
zomorodyadak-adv

سوخت و احتراق (بخش دوم)

مهم ترین سوخت در سوخت های جایگزین، متان یا گاز طبیعی فشرده، پروپان یا همان گاز نفتی مایع، الکل ها و هیدروژن می باشد. آلودگی مواد منتشر شده از احتراق این سوخت ها به مراتب کمتر از مقادیر مشابه برای بنزین و سوخت های دیزلی می باشد.

 

سوخت های دیزل:

سوخت دیزل مشتمل بر مخلوط هیدرو کربن های سبکی است که نقطه جوش آن ها بین°C ١٨٠ تا 360 °C بوده، چنان که دیده می شود این دما بیشتر از دمای متناظر برای مواد تشکیل دهنده بنزین است.

 

سوخت دیزل

 

تخمین زده شده است که بیشتر از 10000 ایزومر در سوختدیزل یافت می شود. همانند بنزین، سوخت های دیزل، مخلوطی از هیدرو کربن های پارافین، اولفین،نفتالین و آروماتیک است، اما ارتباط خواص آن ها با هم متفاوت است. وزن مولکولی سوخت دیزلبین 170 تا 200 متغیر است.

 

چگالی انرژی سوخت های دیزل % 8 بیشتر از سوخت های بنزینیمی باشد و قابلیت اشتعال پذیری کمتری دارند و به عنوان اولین سوخت جهت خودرو های سنگین به کاربرده شده اند.

 

کیفیت اشتعال سوخت دیزل با عدد ستان 1 سنجیده می شود. هر چه این عدد بالاتر باشد، سوخت راحت تر مشتعل می شود. عدد ستان متداول برای مصارف وسائط نقلیه بین 40 تا 55 می باشد.

 

سوخت های جایگزین:

مهم ترین سوخت در سوخت های جایگزین، متان یا گاز طبیعی فشرده، پروپان یا همان گاز نفتی مایع، الکل ها و هیدروژن می باشد. آلودگی مواد منتشر شده از احتراق این سوخت ها به مراتب کمتر از مقادیر مشابه برای بنزین و سوخت های دیزلی می باشد.

 

با توجه به مشکلات موجودی که در رابطه با نفت خام وجود دارد و با توجه به مسائل سیاسی، این سوخت ها می توانند به عنوان سوخت های جایگزین استفاده شوند. از سال 2000 میلادی متداول ترین سوخت برای مصرف وسائط نقلیه پس از گاز طبیعی و متانول، پروپان می باشد.

 

این نوع سوخت ها چه از لحاظ ملاحظات مهندسی و چه از لحاظ مسائل اقتصادی به طور وسیع در خودرو مورد استفاده قرار نگرفته اند.

 

هزینه این نوع سوخت ها به ازاء واحد انرژی تولیدی از سوخت دیزل و بنزین گران تر است. با توجه به چگالی انرژی پایین آن ها برای پیمایش برابر با خودرو های بنزینی به ذخیره حجم سوخت ذخیره بالاتری نیاز است.

 

این مسأله می تواند مخصوصاً برای ماشین های دوگانه سوز که قسمت قابل توجهی از فضای اتومبیل برای مخزن ذخیره سازی سوخت جایگزین استفاده می شود مضر و نامطلوب باشد. در سیستم گازسوز، فقدان سیستم توزیع و سوخ ترسانی نسبت به سیستم های متداول وجود دارد.

 

در سال های اخیر، سیستم جایگزین روی وسائط نقلیه ناوگانی مانند اتوبوس ها، کامیون ها و ون ها قرار گرفته است، استفاده از این نوع قوای محرکه در خودروهای مذکور موفقیت آمیز بوده است. ضریب نفوذ سوخت های جایگزین در بازار، در حال حاضر فقط بین 0.5 تا 1% است.

 

بنا به گزارش وب 4 و دلماس 5 در سال1990 ، تنها در ایالات متحده آمریکا، چهار میلیون خودرو با سوخت پروپان، سه میلیون خودرو با سوخت اتانول و حدود یک میلیون خودرو با سوخت گاز طبیعی وجود داشته است، این درحالی است که تعداد خودروهای بنزینی در آن زمان 150 میلیون بوده است.

 

موتورهای دیزلی یا بنزینی موجود را می توان به سادگی به حالت سیستم سوخت جایگزین تبدیل کرد. با این حال برای انجام چنین تغییراتی باید شرایط مختلفی مدنظر قرار گیرد. ماهیت متفاوت احتراق این نوع سوخت ها، مستلزم تغییر در سیستم انژکتور) پاشش سوخت (و زمان بندی احتراق است.

 

همچنین بسیاری از این سوخت ها و مخصوصاً انواع گازی آنها، خاصیت روان کاری کمی دارند و باعث افزایش سایش در اجزاء سیستم سوخ ترسانی مانند انژکتور ها و سوپاپ ها می شوند.

 

پروپان:

پروپان با فرمول (C3H8) یک هیدروکربن پارافینی اشباع شده است. وقتی که با بوتان (C4H10) یا اتان (C2H6) ترکیب می شود، گاز نفتی مایع را تشکیل می دهد. متداول ترین گاز مایع مخلوط P 92 می باشد.

این سوخت حاوی % 92 پروپان و % 8 بوتان است. در ایالات متحده، تقریباً نیمی از LPG از اجزاء سبک تر هیدروکربن ها که در طول پالایش نفت خام به دست می آیند و نیمی دیگر از اجزاء سنگین گاز طبیعی سر چاه نفت تولید می شود.

 

پروپان از دهه 1930 به عنوان سوخت خودرو ها مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1993 در جهان 4میلیون خودرو با این نوع سوخت وجود داشت که عمده آن ها در هلند، ایتالیا، آمریکا و کانادا قرار داشتند. در حال حاضر جایگاه های متعدد مخصوص سوخت پروپان وجود دارد.

 

برخی شرکت های خودرو سازی، خودرو هایی با این نوع سیستم سوخت رسانی از قبیل پیک آپ ها، کامیون و کامیونت ها تولید می کنند. همچنین کیت هایی برای تبدیل سیستم بنزینی به این نوع سوخت یا دوگانه سوز کردن خودرو ها وجود دارد.

 

در خودرو ها، پروپان به صورت مایع فشرده، تحت فشار بین 0.9 تا 1/4 MPa ذخیره می شود. وقتی که سیستم به طور صحیح عایق بندی شده باشد، انتشارات بخار آن تقریباً صفر است. تنظیم کننده فشار، میزان ورود پروپان به درون موتور را کنترل می کند. پروپان مایع در هنگام عبور از دریچه گاز به گاز تبدیل می شود.

 

پروپان گازی شکل از درون محفظه ورودی به راهگاه ورودی یا مستقیماً به درون سیلندر پاشیده می شود. پروپان دارای عدد اکتان 112 می باشد، لذا در هنگام استفاده های خودرویی معمولاً نسبت تراکم آن را افزایش می دهند.

 

ادامه مطلب در بخش بعدی . . .

 

اضافه کردن نظر

در صورت مشاهده موارد زیر نظر شما منتشر نخواهد شد.
1. استفاده از کلمات و واژه های نا مانوس مغایر با شرع و عرف.
2. توهین به قومیت، ملیت و زبان های کشور.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

نگهداری خودرو

موتور و مکانیک

سوخت و سیالات

سیستم تعلیق

آخرین اخبار

تبدیل تویوتا فورچونر به مدلی از جیپ!خودروی الکتریکی بعدی نیسان یک شاسی بلند خواهد بودمدير عامل تويوتا خطاب به تسلا:” آنها در حال ساخت چيزى شبيه به آيفون هستند.” موتور ۲ لیتری برای فولکس واگن تیگوان در بازار آمریکا تست و بررسی لکسوس LC 500 به سبک موتور ترند - فیلم رکورد سرعت موتورسیکلت ها شکسته می شود نسل جدید بی ام و سری 5 مجوز واردات را دریافت کرد - عکس و فیلم غرش پنج افسانه در جمعه داغ پایتخت برگزاری اولین همایش نمایندگی های مجاز خودروسازی کارمانیا در سال 96 تویوتا کمری در نسخه TRD معرفی شد سرمایه گذاری بی ام و روی خودروهای کم مصرف تکنولوژی جدید ولوو برای کامیون حمل زباله - فیلم تفاوت امنیت تویوتا کرولا قدیم و جدید - فیلم تست تصادف پروتون قصد دارد دوباره به مسابقات رالی بازگردد تیزر تبلیغاتی رنو ساندرو استپ وی جدید را ببینید - فیلم همه چیز در مورد هیوندای جنسیس 2018 - فیلم و عکس قایق تفریحی و لوکس پورشه چقدر قیمت دارد؟ قیمت خودروهای داخلی تا یک ماه دیگر به‌روز می‌شود خودروهای آینده توانایی تشخیص احساسات شما را دارند هاوال H9 مدل ۲۰۱۸ معرفی شد جزئیات تازه از سری 8 بی ام و لطفا یک تصویر آپلود نمایید.برنامه ولوو برای نصب سیستم عامل اندروید بر روی خودروهای آیندهاتومبیل خودران اپل در یکی از بزرگراه های آمریکا رؤیت شد [تماشا کنید]با 43 میلیون تومان موستانگ 8 سیلندر بخریدصادرات و سرمایه‌گذاری خارجی را وزیر جدید دریابداولین تجربه رانندگی با جک J5 اتوماتیک - ویدئوبوق چقدر عمر می کند؟فروش نیسان جوک پلاتینیوم با تسهیلات ویژههیوندای i30N،نخستین خودرو پرفورمنس هیوندای در آستانه عرضه به بازارعرضه نسخه برقی سوباروچالش هزینه های بالاسری در خودروسازینیسان جوک پلاتینیوم با تسهیلات ویژه فروخته می شود-جزئیاتخودروهای پرمیوم DS پلاک شده تحویل می شود-توضیحات
پیشین

اخبار گوناگون

سه پیشنهاد شرعی برای جایگزینی جریمه دیرکرد ربوی تسهیلاتدغدغه اصلی اوپک در آستانه تمدید توافق کاهش تولیدرد پای ابوعزرائیل پشت سر ابوبکر البغدادی-بیسیم سرکرده تروریست ها در اختیار شکارچی داعشی‌ها -فیلمرونالدو هم با حکم زندان روبرو می شود؟ رهبر معظم انقلاب:کل بلوچستان را «ریکه‌پوت» کنید وزارت جهاد کشاورزی قول داد،کالای اساسی مردم در رمضان کمیاب نشود توزیع گسترده ۹۰هزار تن مرغ، شکر و برنج ارزان دولتی برای رنگین شدن سفره‌های رمضان پیشنهاد حذف اختصاص ذرت و سویا به مرغداران و جایگزینی خوراک آماده عملیات بزرگ در شمال تهران-میوه‌های قاچاق به دام افتادند روغن پس از رمضان گران می‌شود مرغداران دولت را تهدید کردند-خرید جوجه ۱۵ روز تحریم می‌شود - سند توسعه زیرساخت های شیلات، کمک موثری به ایجاد اشتغال و ارزآوری می کندمذاکرات وزیر کشاورزی و نخست وزیر ارمنستان- مسیرصادرات ایران به اروپا و اوراسیابرنامه ترنج: اطلاعات حقوقی ضروری برای بانوان درباره خشونت، مهریه و موارد دیگر اچ پی نسل جدید لپ تاپ های Envy 13 را برای رقابت با سرفیس لپ تاپ معرفی کرد ال جی، هلدینگی بزرگ با فعالیت در حوزه های الکترونیک، مخابرات و مواد شیمیایی ساخت دستگاهی برای شنیدن صدای فعالیت های سلولی اچ پی Spectre x2 را برای رقابت با سرفیس پرو به‌روزرسانی کرد ویندوز 10 و ویندوز 10 اس برای سرفیس پرو و سرفیس لپ‌ تاپ ارائه می‌شود مایکروسافت: ویندوز 10 اس، ویندوز 10 موبایل را کنار نمی‌زند سری Signature، امضای زیبا و گران ال جی در بازار لوازم خانگی بیانیه ال جی: گوشی X VENTURE با طراحی خاص برای یک زندگی پر جنب‌وجوش رونمایی شد گوشی‌های نفوس X1 و X1 MAX تی‌پی‌لینک به ایران آمد ارتقای ورزش ایران در مجامع بین‌المللی در گرو استعدادیابی استدیدار هیات رئیسه فدراسیون قایقرانی با وزیر ورزششکست سنگین تیم جوانان ایران مقابل زامبیانقش یک «آقازاده» در افت دو ستاره پرسپولیسایران با شکست تایلند فینالیست شد- سهمیه المپیک به ایران رسیدشیوه اخذ گواهینامه تغییر می‌کند-اعمال محدودیت برای نوگواهینامه‌هامواد غذایی که تشنگی را از روزه داران دور نگه می داردساعت کار مراکز اهدای خون تهران در ماه رمضان اعلام شدتاثیر مصرف «شکلات» در مقابله با تپش قلب۴۰ درصد ایرانی ها گرفتار اختلالات عضلانی و اسکلتی هستند
پیشین